מימוש זכויות רפואיות – איך לעשות זאת נכון

אזרחים ישראלים לא יודעים בדרך כלל מהן הזכויות שמגיעות להם בתחומים רבים. זה נכון גם בגילים מבוגרים וזה חבל מאוד משום שככל שמתבגרים יש גם מצבים רפואיים שקשורים לגיל המחייבים עזרה והתייחסות מצד הרשויות, כמו גם זכויות בסיסיות שכל אזרח זכאי להן בגיל הזהב בלי קשר למצבו הרפואי. על מנת לגלות את זכויותיכם רצוי לפנות לאתרים שמרכזים מידע זה או לגורמים מקצועיים שיכולים לסייע לכם בכך בצורה מרוכזת, לבדוק את מצבכם ולהדריך אתכם בנוגע לזכויות שאתם יכולים לקבל וממי.

מהן הזכויות הרפואיות המגיעות לאדם בגיל השלישי, ממי ניתן לקבל זאת? 

בכל גוף או רשות יש לבני הגיל השלישי זכויות. זה מתחיל בביטוח לאומי, דרך משרד הרווחה שמיוצג בלשכות רווחה ברשויות המקומיות ועד קופות החולים ואפילו מרכזים קהילתיים. כולם יכולים לדאוג לכם בתחום שלהם ויש לפנות אליהם ולקבל הדרכה לגבי הזכויות שלכם ופשוט לשאול. אם אינכם יודעים את מי לשאול התקשרו למוקד המענה שכל אחד מהם מפעיל ובדקו מה מגיע לכם. חשוב לומר גם שיש אוכלוסיות מיוחדות שמסווגות לפי זכויות רפואיות שמגיעות להם ומעוגנות בחוק, כמו ניצולי שואה, אלמנים, שורדי מחלות מסוימות ונכים שכבר קיבלו אחוזי נכות והכרה בבעיה שלהם ויש להם זכויות נוספות ככל שהמחלות והנכות שלהם הולכות ומתגברות בגלל הגיל. 

איך זה קשור לחברות הביטוח השונות? 

רבים עושים ביטוח רפואי או ביטוח חיים ואינם מודעים לכך שיש ביטוחים שונים שמכסים אותם במצבים שונים, ולכן לא פונים לקבל את הכספים. אפילו בקרנות הפנסיה שהן חובה חוקית, יש ביטוח ובדן כושר עבודה, למשל, שצריך לדעת עליו. חברות הביטוח השונות לא יעשו זאת ביוזמתן, כמובן, אבל בכל מצב של מחלה או מצב סיעודי וצורך בהפעלת הזכויות הרפואיות שלכם יש לפנות אליהן, במיוחד אם עשיתם ביטוח סיעודי שאתם יכולים להפעיל בכל עת שבה נקבע מצבכם ככזה.

איך ניתן לממש אותן בדרכים המהירות והיעילות ביותר? 

חשוב לדעת שמשרד הבריאות אחראי לביטוח הרפואי ולשאר הזכויות הרפואיות של אזרחי ישראל והוא עושה זאת דרך זרועות שונות שהוא מפעיל. השירותים שהוא מספק מכסים את כל הזכויות הרפואיות שלכם מטיפולים ואבחונים ועד מתן טיפול. את כל הזכויות הוא מרכז באתר שלו ולכן עליכם לבדוק מה מגיע לכם לפי מצבכם, ולמי אפשר לפנות כדי לקבל זאת. אם אינכם מתמצאים באינטרנט ובהרשמה לאתרים כאלה יש אנשי מקצוע שיכולים לתת שירות כזה ולעזור לכם לברר את זכויותיכם. בכל מקרה, קופות החולים הן חלק ממערך הבריאות שאמור לדעת מה תוכלו לקבל או לעזור לכם ליצור קשר עם הגורמים המטפלים. כמו כן, בלשכות הרווחה העירוניות יוכלו לעזור לכם לממש את הזכויות שלכם ולכוון אתכם להגשת טפסים לקבלת הזכויות שלכם. אם נוח לכם גם להיכנס מהבית לאתר הביטוח הלאומי, הוא מרכז מידע רב שקשור לזכויות רפואיות שונות ולסיוע בתשלומים השונים, הקצאת שעות טיפול ועזרה במימון ציוד רפואי שאפשר לקנות בעזרתו.

Call Now Button