מהי רשלנות רפואית

מהי רשלנות רפואית?

מהי רשלנות רפואית, האם ניתן להוכיח רשלנות של רופא שעושה כל שביכולתו בכדי לטפל בבני אדם, הרי עצם המהות של היותר אדם עוסק ברפואה באה ממקום הטוב ביותר, כיצד ניתן לתבוע על רשלנות רפואית, כל מה שאתם צריכים לדעת.

רשלנות רפואית מתרחשת כאשר בית חולים, רופא או איש מקצוע אחר בתחום הבריאות, באמצעות מעשה או מחדל רשלני, גורם לפגיעה בחולה. הרשלנות עשויה להיות תוצאה של טעויות באבחון, טיפול, טיפול לאחר הטיפול או ניהול מעקב בריאות לקוי או חסר.

חושבים לתבוע בגין רשלנות רפואית? יש כמה דברים שכדאי מאוד לדעת (הבנו אותם כאן לפניכם, יש לציין כי באין בכל הנאמר ייעוץ משפטי, הכל לצורך הכרה וידיעה של ההביטים בתחום הרשלנות הרפואית).

כדי להיחשב לרשלנות רפואית על פי החוק, על התביעה להיות בעלת המאפיינים הבאים:

הפרה של תקן הטיפול – החוק מאשר כי ישנם סטנדרטים רפואיים מסוימים אשר מוכרים על ידי המקצוע כטיפול רפואי מקובל על ידי אנשי מקצוע בתחום הבריאות הנבונים באופן סביר בנסיבות דומות או בעלות אופי זהה. זה ידוע כסטנדרט הטיפול. למטופל הזכות לצפות שאנשי מקצוע בתחום הבריאות יעניקו טיפול התואם את הסטנדרטים הללו. אם נקבע כי לא התקיים סטנדרט הטיפול, ניתן לבסס רשלנות.

פגיעה נגרמה בגלל הרשלנות – כדי שתביעת רשלנות רפואית תהיה בתוקף, לא מספיק שאיש מקצוע בתחום הבריאות פשוט הפר את תקן הטיפול. על המטופל גם להוכיח כי נגרם לו חבלה שלא הייתה מתרחשת בהיעדר רשלנות. תוצאה שלילית כשלעצמה אינה רשלנות. על המטופל להוכיח כי הרשלנות גרמה לפציעה. אם יש פגיעה ללא רשלנות או רשלנות שלא גרמה לפגיעה, אין מקרה.

הפגיעה גרמה לנזקים משמעותיים – תביעות בגין רשלנות רפואית יקרות מאוד להתדיינות, ולעתים קרובות נדרשות עדויות מצד מומחים רפואיים רבים ואינספור עדויות בתצהיר. כדי שהמקרה יהיה בר קיימא, על המטופל להראות כי נזקים משמעותיים נבעו מפגיעה שהתקבלה עקב הרשלנות הרפואית. אם הנזקים קטנים, עלות המשך התיק עשויה להיות גדולה יותר מההחלמה בסופו של דבר. כדי להמשיך בתביעת רשלנות רפואית, על המטופל להראות כי הפגיעה גרמה לנכות, אובדן הכנסה, כאב חריג, סבל וקושי, או חשבונות רפואיים משמעותיים בעבר ובעתיד.

גם כאשר מדובר על ביקור רופא בבית שנעשה באופן חד פעמי, תמיד קיימת חובה לאבחן את המצב על הצד ביותר, לוודא מול החולה מהו הרקע שלו, זאת בכדי למנוע הסתבכות של הטיפול שיכולה להתנגש עם הרקע הרפואי.

דוגמאות לרשלנות רפואית

רשלנות רפואית יכולה "ללבוש" צורות רבות. להלן מספר דוגמאות לרשלנות רפואית העלולה להוביל לתביעה:

אי אבחון או אבחון שגוי.

טעות או התעלמות מתוצאות מעבדה.

ניתוח מיותר.

שגיאות כירורגיות או ניתוח שגוי בתוצאות המתקבלות.

תרופות או מינון לא תקינים.

מעקב לקוי או טיפול אחרי.

פריקה מוקדמת. (שחרור מוקדם מבית החולים ללא חזרה מלאה לשגרה).

התעלמות או אי לקיחת היסטוריית חולים מתאימה.

אי הזמנת בדיקות תקינות.

כישלון בזיהוי תסמינים.

יחד עם זאת, עצם הוכחת הנזק במקרים כאלו מוטלת על הצד התובע, להציג כי אכן קיים אבחון שגוי, אכן קיימת רשלנות, זהו תהליך הדורש התערבות של מומחים רבים, חוות דעת רבות שיהיה באותו הקו, והעלות הכלכלית גבוה מאוד.

Call Now Button