מהי החלפה מלאה של הברך?

הברך הוא מפרק הנמצא בפעולה בכל יום ביומו והוא מאפשר לנו תנועה במרחב. מדובר במפרק מורכב ביותר המכיל סחוסים, עצמות, גידים ורצועות. בשל תנועתו הרבה והמשקל המופעל עליו, אין זה נדיר לראות שחיקה של הסחוסים בתוך המפרק. במקרים מסוימים אותה שחיקה יכולה להביא לניוון מוחלט של המפרק, כאבים והגבלה בתנועה. למרבה המזל יש לכך פתרון כירורגי שכיח למדי המאפשר חזרה של המטופל לשגרה.

מתי נדרשת החלפה של מפרק הברך?

חשוב להבין כי ניתוח החלפת ברך הוא פתרון במקרים קיצוניים בלבד, בהם טיפול שמרני אינו מביא להקלה. שחיקת הסחוסים במפרק יכולה להתרחש בשל מספר גורמים כמו עומסים כבדים חוזרים ונשנים המופעלים עליו, דלקות כרוניות או חבלה הנגרמת ממכה של מקור חיצוני. הטיפול השמרני יותאם כמובן לגורם הפגיעה ויכלול לרוב מנוחה, פיזיותרפיה, נטילת תרופות אנטי-דלקתיות ומשככי כאבים. המטרה היא להביא להחלמה של המפרק, החזרת טווח התנועה והקלה בכאבים. כאשר הפגיעה נעשית חמורה בשני מפרקי הברך, כך שהטיפול השמרני אינו זוכה להצלחה, יידרש ניתוח להחלפה מלאה של המפרק כדי להשיב למטופל איכות חיים טובה.

כיצד מתבצע ניתוח להחלפת ברך מלאה?

בטרם הניתוח עצמו תיעשה הכנה של המטופל, כדי לבחור את דרך הניתוח המתאימה ביותר וכדי להבטיח החלמה מלאה ומהירה. ידרשו כמובן בדיקות גופניות מקיפות כדי לוודא שהגוף אכן יכול לעמוד בניתוח ללא סכנה. במהלך הניתוח יבוצע חתך בקדמת הדרך המאפשר החדרה של מערכת ניווט ממוחשבת. מערכת זו נותנת למנתח מידע מדויק אודות מצבו של המפרק ואף חיזוי של מצב המפרק בסיום התהליך. לאחר מכן תתבצע הסרה של חלקי המפרק הפגועים מבלי לפגוע ברצועות המקיפות את הברך. לאחר ההסרה יוכנס שתל התואם את גופו של המטופל, שמטרתו להחליף את המפרק שנפגע. בסיום, החתך יסגר ומקום הניתוח יחבש.

בסיום הניתוח המטופל יעבור להתאוששות של מספר ימים. המטרה היא להביא את המטופל לשיקום הכי מהר שרק ניתן. שיקום משמעו להניע את המפרק, להפעיל עליו משקל בסיוע הליכון ולהגיע בסופו של דבר לטווח תנועה מלא.

האם ישנם סיבוכים?

כמו בכל ניתוח גם בהחלפת ברך יכולים להתרחש סיבוכים, אך הם נדירים ועולם הרפואה המתקדם מפתח ללא הרף שיטות להקטין את המספרים עוד יותר. במקרים נדירים ביותר עשוי להתפתח זיהום באזור הניתוח, אך דבר זה נמנע הודות לנטילת אנטיביוטיקה עוד לפני הניתוח וגם לאחריו. כמו כן, ישנם מקרים בהם נוצרת שחיקה של השתל, אך גם כאן הרפואה המודרנית מוצאת דרכים חדשות להבטיח את עמידותו.

למה לצפות לאחר הניתוח?

בסמוך לניתוח המטופל עוד יחוש כאבים קלים במקום, אך כאב זה ילך ויפחת עם החלמת האזור. הודות לשיקום פיזיותרפי תחזור הברך לתפקוד מלא ולטווח תנועה מלא. מדובר בהקלה משמעותית המחזירה למטופל את חופש התנועה שלו.

Call Now Button