מהו OCD והאם ניתן לטפל בזה?

הפרעה אובססיבית קומפולסיבית היא מצב בריאותי נפשי, הגורם לאנשים לפתח מחשבות ופעולות שאינן בשליטתם. ניתן לטפל בכך באמצעות טיפול קוגניטיבי התנהגותי לרוב, המסייע לאנשים לשנות את התנהגויותיהם ותגובותיהם לגירויים כאלו ואחרים. 

הסימפטומים של OCD יכולים להשתנות מאדם לאדם. כמה תסמינים נפוצים כוללים מחשבות חודרניות, חרדה, אובססיות, קומפולסיות וצורך שדברים ייעשו בסדר או בצורה מסוימת. אחד הטיפולים הנפוצים ביותר ל-OCD הוא טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT). זה עוזר לאנשים ללמוד איך הם חושבים על עצמם, על אחרים ועל העולם הסובב אותם. CBT גם עוזר להם לזהות מה מעורר את ההתנהגויות שלהם כדי שיוכלו לעבוד על ריפוי הטריגרים הללו. מאמר זה ידון בטיפולים האפשריים ל-OCD. נספק מידע גם על טיפול ב-OCD באופן כללי. 

מהו OCD וכיצד מטפלים בהפרעה? 

הפרעה אובססיבית-קומפולסיבית היא סוג של הפרעת חרדה, הכוללת מחשבות חודרניות והתנהגויות חוזרות ונשנות שלעיתים קשה לשלוט בהן. ניתן לטפל ב-OCD במגוון שיטות כולל טיפול תרופתי, פסיכותרפיה או טכניקות עזרה עצמית כמו מדיטציית מיינדפולנס או טיפול קוגניטיבי התנהגותי.

הפרעה אובססיבית-קומפולסיבית היא הפרעת חרדה, המשפיעה על האופן שבו אנשים חושבים, מרגישים ומתנהגים. זה יכול לגרום לאנשים לסבול ממחשבות חודרניות וחוזרות על עצמן, שמקשות עליהם לבצע משימות יומיומיות רגילות.

ממה עוד יסבלו אנשים עם הפרעת OCD? 

לאנשים עם OCD יש בעיות עם אובססיות (מחשבות לא רצויות) וקומפולסיות (התנהגויות חוזרות). אובססיות הן מחשבות, דימויים או דחפים לא רצויים שחוזרים כל הזמן. קומפולסיות הן התנהגויות חוזרות ונשנות או מעשים, שאדם מבצע על מנת להפחית את החרדה הנגרמת מהמחשבות האובססיביות שלו.

אין תרופה אחת מוצהרת ל-OCD אך ישנו טיפול ב-OCD מסוגים רבים. טיפול קוגניטיבי התנהגותי משמש לעתים קרובות כטיפול ב-OCD, מכיוון שהוא עוזר למטופלים להבין את דפוסי החשיבה שלהם ולשנות את האופן שבו הם מגיבים לטריגרים כאלו ואחרים. 

כמה אנשים סובלים באוכלוסייה מ-OCD?

ההערכה היא שכ-2.2% מהאוכלוסייה סובלים מ-OCD. ישנן שיטות טיפול ב-OCD מסוגים רבים למי שסובל ממצב זה, אך אחת שהוכחה כיעילה היא טיפול קוגניטיבי התנהגותי. טיפול זה, בצירוף של התרופות הנכונות (אם יש צורך תרופתי בהמלצת רופא), עשוי לטפל היטב בהפרעה זו. ישנן כמה שיטות טיפול שהומלצו להיות יעילות יותר מאחרות, אך כולן הראו הצלחה מסוימת בטיפול ב-OCD.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי הומלץ כשיטה הטובה ביותר לטיפול ב-OCD, מכיוון שהוא מתמקד בשינוי הדרך בה מישהו חושב על מחשבותיו והתנהגויותיו וכן בשינוי התנהגותו על מנת להפסיק מחשבות או כפייתיות אובססיביות.

כיצד משפיעה הפרעת OCD?

OCD היא הפרעה המשפיעה על אנשים בדרכים שונות. יש אנשים שחווים מחשבות חודרניות, בעוד שאחרים חווים קומפולסיות. תסמינים אלו מלווים לרוב במצוקה משמעותית ופגיעה בתפקוד החברתי והתעסוקתי. כמו כן, אנשים עם הפרעה זו עשויים להתקשות לתחזק ולהחזיק מערכות יחסים זוגיות מפאת בושה במעשיהם ומחשבותיהם. 

אם אתם לוקים בהפרעה זו, דעו כי ישנם סוגי טיפולים מומלצים, נצלו זאת.

Call Now Button