מהו פסיכולוג ילדים

לא פעם עולה השאלה מהו פסיכולוג ילדים, מה תפקידו ועד כמה הוא יכול לעזור לילדים שנמצאים במצבים רגשיים קיצוניים.

פסיכולוג ילדים יש לו משמעות רבה ולא פעם הוא עוזר לילדים גם ללא בעיות כלל להתמודד עם מצבים בחיי היום יום, הילד מרגיש יותר פתוח ובריא מבחינה נפשית, הוא משתף את החוויות שלו ויכול להתמודד עם יותר מקרים בצורה בוגרת, מכילה ומבינה.

פסיכולוג ילדים דן בציור ילדותו של אדם היא לעתים קרובות זמן פשוט אך מסובך. זוהי גם תקופה משפיעה מאוד בחייו של האדם, ולילדותם של רוב האנשים תהיה השפעה רבה על סוג המבוגר שהם מתגלים מאוחר יותר בחייו.

פסיכולוגיית ילדות היא ענף מיוחד בפסיכולוגיה המסורתית המתמקד בילדים, בעיקר בהתפתחותם ובהתנהגותם. זהו אחד מסוגי הפסיכולוגיה הנחקרים ביותר כיום. סוג זה של פסיכולוגיה מכסה בדרך כלל כל ילד, מלידה ועד גיל ההתבגרות. תחומים מסוימים הנמצאים בפסיכולוגיית ילדות כוללים אבני דרך, בעיות התנהגות, כישורים חברתיים, רווחה נפשית ורגשית והתפתחות.

לפני מאות שנים אפילו לא חשבו על פסיכולוגיית ילדות. מקובל להאמין שילדים בתקופת ימי הביניים, למשל, לא נתפסו כגרסאות קטנות של מבוגרים. הם היו לבושים זהה ולעתים קרובות התייחסו אליהם כמו למבוגר הטיפוסי.

זמן קצר לאחר מכן, החטא הקדמון היה האמונה הנפוצה ביותר. אסכולה זו הצהירה כי ילדים נולדו בעצם כיצורים מרושעים בלבד. מטרת גידול הילד הייתה להיפטר ממנו מהחטא.

ג'ון לוק, פילוסוף, סייע בשינוי תפיסה זו לקראת סוף המאה ה -17. היה זה המנעול שפיתח את התיאוריה של הטאבולה ראסה, או "הלוח הריק", בנוגע לילדים. תיאוריה זו הצהירה כי עם לידתו, מוחו של ילד אינו אלא לוח ריק. כל נטיות הידע וההתנהגות של האדם נוצרו אז על ידי מה שהוזן במוחו בילדותו.

ז'אן ז'אק רוסו היה פילוסוף במאה ה -18, המפורסם ביותר בתורת "הטוב המולד" שלו. תיאוריה זו הציעה שכאשר ילד נולד, הוא לא היה רשע או ריק, אלא טוב מטבעו. רוסו גם הציע כי הרעות בהן נתקלים בחברה הם שגרמו לילדים להתנהג בצורה לא נכונה או לגדול להיות פחות ממבוגרים כוכבים.

כיום, הוויכוח האם ילדים נולדים טובים, רעים או אדישים הוא עדיין דיון מינורי עבור חלקם. מה שאנחנו כן מבינים הוא שילדות היא תקופה משפיעה מאוד בחייו של האדם. לאירועים המתרחשים בילדותו של האדם – אפילו לאירועים קטנים, לכאורה חסרי חשיבות – יש השפעה ישירה על האופן בו האדם מרגיש ומתנהג כמבוגר.

כמה פסיכולוג ילדים באמת משפיע על היכולות של הילד לאורך ההיסטוריה.

זיגמונד פרויד- פיתח את התיאוריה של חמשת השלבים ההתפתחותיים של בני האדם, ארבעה מהם מתרחשים במהלך הילדות.

אנה פרויד- תרמה משמעותית לתחום הפסיכולוגיה הפסיכואנליטית של ילדים.

ז'אן פיאז'ה- פיתח תיאוריה של התפתחות קוגניטיבית ששמה דגש על חינוך הילד.

ג'ון בולבי – מקורו של "תיאוריית ההתקשרות", המקלה על הבנת מערכות יחסים ארוכות טווח בין בני אדם.

Call Now Button