טיפול CBT

כל התשובות והשאלות על טיפול CBT ועל ההשפעות שלו מבחינת טיפולים פסיכולוגיים אחרים.

טיפול CBT

מהו טיפול CBT ?

טיפול CBT הוא טיפול פסיכולוגי התנהגותי, הוא נחשב לאחד הטיפולים בעלי תוצאות רבות העוצה הגדולות ביותר, זהו הטיפול היחיד המשלב בתוכו גם קוגניציה וגם פעולות התנהגות אקטיביות, שיטת הטיפול מתבססת על על מחקרים קליניים.
שיטת הטיפול CBT מאתרגת לא רק את המטופל, אלא גם את המטפל וזאת במטרה להשיג את התוצאות והמטרות של הטיפול, לרבות שימוש באמצעים המייעלים בכל שלב את הטיפול, כלומר בכל שלב במהלך הטיפול על כל התקדמות מובאים עוד מספר דברים אשר משפרים את יכולות המטופל לרמה הגבוה ביותר.

מתי התחילה לפעול שיטת הטיפול ?

שיטת הטיפול CBT התחילה את הגל הראשון שלה בתחילת שנות ה -60 וזאת בעקבות לא מעט ספקות שעלו ביכולות של השיטות הקליניות שהיו קיימות עד אותה תקופה.
השיטה הביאה איתה לא מושגים חדשים שלא היו קימיים בשיטות אחרות עד אז, ויחד איתם גם את הקשרין בין חשיבה להתנהגות ולרגשות.
את פריצת הדרך עשתה השיטה בשלב מאוחר יותר בו היא החלה את התבססותה ואת ההתפתחות שלה של בין קבלה לשינוי, מה שרבים מכירים בעיקר מהתובנות הבודהיסטיות.

מה הופך את שיטת CBT לכל כך מצליחה ?

אפשר לומר כי הדבר המרכזי שהופך את שיטת CBT לאחת השיטות המצליחות ביותר היא שזאת אחת השיטות שנחקרת באופן מתמיד, היא מתאימה את עצמה לחיים של המטופל, לרבות שימוש במחקרים קליניים מבוססי ראיות מאוד משמעותיות אשר נעשו בתחום.
ניתן לומר כי זאת אחת מתוך מספר שיטות בודדות עליהם מוסכם כי מידת היעילות שלה נמדדת באופן הכולל ביקורת מלאה ומסתמכת על סטנדרטים מדעיים.

גורם נוסף לא פחות חשוב שהופך את שיטת הטיפול CBT למצליחה הוא התוצאות המהירות שניתן להגיע אליהם בשילוב עמידות מאוד גבוה של התוצאות לאורך זמן.

במה שיטת CB מטפלת ?

השיטה מטפלת במגוון הפרעות וקשיים נפשיים, לרבות טיפול בפוביות, חרדות, ניהול ושליטה בכעסים, חרדת מבחנים, מחשבות טורדניות, חרדה חברתית, חרדת נהיגה, חרדת טיסה, הפרעות אישיות חמורות, התקפי זעם אצל נערים מתבגרים וילדים, התמכרויות, שילטה בדחפים ובעוד מספר גדול של בעיות. יש להבין כי לפני התאמת הטיפול לסוג הבעיה יש לבחון את הבעיה לעומק, להבין אותה ורק אז ניתן לבנות מערך טיפול מקצועי ב CBT, כל זאת תוך התאמה לשינויים הנמצאים בכל שלב בטיפול.

מה זה טיפול CBT

מהו משך זמן הטיפול ?

אחד הדברים שמעניינים היום כל אחד שמגיע לטיפול פסיכולוגי הוא קודם כל רוצה לדעת תוך כמה זמן הטיפול מתחיל להשפיע וכמה זמן הטיפול נמשך, ההיבט הכלכלי במקרים כאלו הוא הדבר האחרון שמעניין, זאת מכיוון והאם מעדיף לשלם ממיטב כספו ולא להיות במצב של חוסר שליטה בחייו ובניהול המשברים שלו.
קשה מאוד לקבוע מהו משך זמן הטיפול, הוא יכול לנוע החל מ 10 מפגשים ועד 25 מפגשים, יש כאלו שיראו תוצאות כבר לאחר 5-7 מפגשים ויש אתו שגם לאחר המפגש ה 25 ירגישו שאין זה פתר להם את הבעיה אבל בהחלט יראו שינוי מאוד משמעותי.
יש מקרים בהם כל מה שצריך האדם הוא רק מפגש אחד שיקנה לו מיומניות ודרכים לדעת ולנהל את המשברים בו הוא נמצא, את הכלים האלו הוא ייקח איתו להמשך חייו ומאז הוא רק יצליח להשתקם בכוחות עצמו.

Call Now Button