טיפול בתופעות לוואי בעת טיפול במחלת הסרטן

סרטן הוא מחלה קשה ופוגעת בלא מעט אנשים בישראלי מדי שנה. המאבק במחלה הוא כמו מרתון – ארוך, קשה, ומתיש. הודות להתקדמות ניכרת בטיפולים שונים לסוגי הסרטן השונים, הרופאים למדו להתאים באופן טיפול מותאם אישית לכל מטופל. הרופא בודק את מאפייני המחלה הספציפיים לאותו אדם, את השלב בו נמצאת המחלה, גיל החולה ומצבו הבריאותי הכללי. לפי כל המאפיינים הנ"ל הרופא קובע את הטיפול הנדרש.

לצערינו, שלל הטיפולים במחלה, מלווים בשפע של תופעות לוואי, כגון מבחילות, שלשולים, בצקות ברגליים, נשירת שיער, חולשה כללית ועוד. למרות שכל פרוטוקול טיפול משלב בתוכו גם טיפול בתופעות הלוואי, הרבה פעמים הטיפול לא נותן שיפור לכל הסימפטומים שחשים המטופלים. 

לרב פרוטוקול הטיפול כולל שימוש במשככי כאבים כמו מורפיום, אשר לא מומלצים לטיול ממושך או במינונים גבוהים. לאחרונה הוכחה יעילותו של קנאביס רפואי לטיפול בתופעות הלוואי של טיפולי סרטן מסוגים שונים, כולל מלנומה (סרטן העור). הקנאביס הרפואי משמש כמשכך כאבים בעת הופעת תופעות הלוואי, ומעניק הקלה רבה בסימפטומים כמו בחילות והקאות, שכה נפוצים במיוחד במיוחד בטיפולי כימותרפיה. לשימוש בקנאביס רפואי יש יתרון נוסף לחולים רבים, שפשוט מתקשים לאכול בתקופת הטיפולים. שימוש בקנאביס גורם לתחושת רעב, ומונע מהמטופל להגיע לתת משקל כי פשוט אין לו חשק לאכול. 

בישראל משרד הבריאות מאפשר לקבל רישיון לשימוש בקנאביס לחולי סרטן במהלך קבלת טיפולי כימותרפי, ואף  חצי שנה מסיום הטיפולים, על מנת להקל על בחילות, הקאות וכאבים שהם חלק מתופעות הלוואי של הטיפול.

לצערינו אם המחלה מתגלה בשלב מאוחר יחסית, או מדובר בסרטן ולא ניתן לריפוי, ולצערינו יש עדיין לא מעט כאלה, לרופאים נשאר רק לנסות להמעיט את סבלו את שהמטופל, ולא לתת לגרורות להתפשט לחלקים אחרים בגופו. כאן הרופא יכול לרשום לחולה משככי כאבים או לתת לו מרשם לקנאביס רפואי. אך במקרה זה האישור לקנאביס רפואי יתקבל רק לאחר שמוצו כל אפשרויות הטיפול המקובלות במחלה ובתופעות הלוואי.

התמודדות עם תופעות הלוואי של המחלה הינה קשה לא רק למטופל, אלא גם לסביבה הקרובה שלו. לא קל לראות את אחד לבני הבית סובל מדי יום משלל תופעות, אך יש לזכור, כי תופעות הלוואי הן לצערינו חלק בלתי נפרד מהטיפול. ולא מומלץ להפסיק או לעכב טיפול במחלת הסרטן, רק כי אתם מתקשים להתמודד עם תופעות הנ"ל. סיום הטיפול חיוני גם עם יש נסיגה ראשונית או שקשה לכם להתמודד עם תופעות הלוואי. 

Call Now Button