חיסון נגד קורונה

חיסון הוא תכשיר ביולוגי המספק חסינות נרכשת פעילה למחלה מסוימת. זה קורה לעתים קרובות באמצעות צורה לא פעילה של המיקרואורגניזם הגורם למחלה או המוצר הרעיל שלה.

חיסון הקורונה הוא חיסון נגד שחפת, המגן מפני זיהום בשחפת על ידי השראת נוגדנים הנקשרים לבצילוס השחפת ומשביתים אותו ומונעים ממנו לחדור לתאים ולהתרבות. חומר חיסון זה נקרא אנטיגן Vi, וחיסון בחומר אנטיגני זה משרה חסינות פעילה לשחפת.

חלק זה יעסוק כיצד ניתן למנוע שחפת באמצעות חיסון תוך מתן מידע רקע על חיסונים עבור אלה שאולי לא שמעו עליהם בעבר.

חיסון הקורונה הוא חיסון לנגיף הרפס סימפלקס. הוא משמש בדרך כלל למניעת זיהומים אצל אנשים בסיכון גבוה, כגון יילודים ואמהות בהריון. הוא פותח על ידי חוקרים יפנים בשנות ה-70 ונחשב לפריצת דרך בטיפול ומניעה של הרפס גניטלי בארצות הברית.

כמה מחקרים מראים שכאשר מישהו עם HSV-1 רוכש HSV-2, הסימפטומים של זיהום HSV-1 הראשוני שלו עשויים להיות מופחתים או למנוע עד 50%.

ארגון הבריאות העולמי (WHO) מכריז כי כעת ניתן למנוע את נגיף הקורונה (MERS), החשש המפחיד ביותר ממשפחת תסמונת הנשימה המזרח תיכונית. חיסון הקורונה קורונה הצליח במניעת הידבקות ב-92% מהחולים.

הנגיף הרג לפחות 400 בני אדם לפני שגורמי הבריאות הצליחו להבין את כל המסתורין שלו.

כעת עם החיסון הזה, מומחים מקווים לירידה פוטנציאלית או אפילו חיסול של זיהומי MERS ברחבי העולם.

חיסון הקורונה פותח על מנת למנוע הצטננות רבות. זהו חיסון המורכב מצורה מוחלשת של הנגיף.

לקורונה יש פוטנציאל להיות החיסון הראשון אי פעם להצטננות, שהן חדשות נהדרות עבור אנשים שנחשפים להצטננות מרובות.

השימוש בחיסון נחקר לראשונה בשנות ה-30 על ידי ד"ר ג'ונאס סאלק. המוטיבציה שלו הייתה למצוא תרופה לפוליו, מה שהצליח לעשות.

עם זאת, מאז הוא מיושם גם על מחלות אחרות. דוגמה אחת היא נגיף הקורונה, שנמצא בתאים של בעלי חיים ובני אדם. זהו גם וירוס אחד מני רבים שעלולים לגרום לזיהומים שהם זואונוטיים או חוצי מינים – כלומר הם יכולים להיות מועברים מבעלי חיים לבני אדם, אך לא להיפך.

וירוס הקורונה הוא אחד הנגיפים המדבקים ביותר שיכולים להתפשט דרך רוק ורירי נגועים. זה משפיע על מעברי האף והגרון. הנגיף נגרם עקב האינטראקציה בין וירוס הקורונה (Cov) לבין המארח האנושי (H). האינטראקציה של Cov-H מובילה להיווצרות של קומפלקס Cov-H אשר יצוץ לאחר מכן מממברנת התא, ובכך ישחרר חלקיקי Cov חדשים בסביבה.

מאמר זה ינתח שיטות שונות של חיסון קורונה בשלבי התפתחות שונים.

חשוב לוודא ולבצע בדיקת קורונה ביתית באם נחשפתח לחולה מאומת, זאת במטרה לדעת ולקבל את הטיפול המתאים במהירות האפשרית. טיפול מהיר הוא המפתח להתמודדות יעילה עם נגיף הקורונה.

כל האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי, לשם כך יש לפנות לרופא מומחה.

Call Now Button