הגורמים ודרכי הטיפול באלרגיה מתכשיטים

אם צמיד הנחושת שלך הופך לירוק כשאת עונדת אותו על פרק כף ידך והעגילים האהובים עלייך גורמים לך לפריחה בעור – אל חשש! כנראה שעדיין תוכלי לענוד את התכשיטים האהובים עלייך ובלבד שתנקטי באמצעי הזהירות הנכונים.

תגובות אלרגיה קלות לתכשיטים

כתם ירקרק על העור הוא תגובת העור הקלה ביותר לתכשיטים. אלא שאין לזה שום קשר לאלרגיות או לרגישות של העור. 

תהליך החמצון של תכשיטים, מלבד הזהב (כפי שבוודאי למדת בעצמך כאשר אותן טבעות זהב עדינות על אצבעותייך או שרשרת הזהב על צווארך – אף פעם לא הותירו שום סימן על העור שלך), הוא זה שמכתים את העור בצבע ירוק. תכשיטים יוקרתיים כמו זהב 18 קראט, מתחמצנים הרבה פחות, לכן, כשאת מקושטת בתכשיטי זהב סביר להניח שלא תחווי שינויים בצבע העור.

הזעה יכולה להחמיר את הבעיה כי המלח המצוי בזיעה משחית מעט את המתכת. לכן, אם את אוהבת את שרשרת הנחושת, אל תענדי אותה בחדר הכושר!

אלרגיה לניקל

הניקל הכלול במתכת של התכשיט שלך, עלול לעורר תגובות עור קשות יותר, שיכולות להופיע בכול גיל.

בדרך כלל האלרגיה תתגלה כ-48-12 שעות לאחר המגע הראשון עם המתכת. התגובה עשויה להופיע כפריחה מגרדת ואדומה עם שלפוחיות מימיות.

בדרך כלל, העור ייפגע באזור שבו התכשיט נוגע בעור, אם כי לעתים ניתן למצוא אלרגיה גם בחלקים אחרים של הגוף.

לאחר הפעם הראשונה שבה סבלת מאלרגיה לניקל, סביר להניח שתתחילי לחוות את אותה תגובה בכול עת שהמתכת תיגע בעור שלך.

מה זה ניקל ואיך הוא קשור לתכשיטים?

ניקל היא מתכת טבעית בצבע כסוף. יצרני התכשיטים יוצרים בדרך כלל סגסוגת שבה הניקל מעורבב עם מתכות אחרות. סגסוגת הניקל הנפוצה ביותר היא ערבוב של ניקל עם ברזל ליצירת נירוסטה. 

אחת הדרכים לגלות אלרגיה לניקל, היא לבחון אם יש לך תגובות אלרגיות גם לפריטים אחרים המיוצרים מניקל כמו: רוכסנים, כפתורים, מטבעות או מפתחות. 

אם זה המצב, תוכלי להשתמש בתחליפי תכשיטים עשויים מפלסטיק, מתכת מצופה או צבועה או מתכשיטים שעשויים מחומר אחר.

כעת את תוהה אם טבעת האופל האהובה עלייך מכילה ניקל? תוכלי לבדוק זאת בעזרת ערכת בדיקה הנמכרת באינטרנט.

אלרגיות ותגובות לחומר הלטקס

לטקס משמש לייצור עיטורים לא מתכתיים על התכשיטים. החומרים המשמשים לייצור הלטקס גורמים לפעמים לתגובות עור מקומיות, שבטעות נחשבות לאלרגיה ללטקס.

אלא שאלרגיה ללטקס עלולה לגרום לתגובות חמורות ומסכנות בריאות כמו:

  • דופק מואץ
  • ירידה פתאומית בלחץ הדם
  • או קשיי נשימה

אם התכשיט שלך, שאינו ממתכת, גורם לתסמינים חמורים יותר מאשר פריחה קלה (חרלת), התייעצי עם הרופא שיבדוק אם את אלרגית ללטקס.

את עדיין יכולה להתהדר בתכשיטים שלך

גם אם היו לך תגובות עור לא נעימות, עדיין תוכלי להשתמש בתכשיטים כי יש דרכים לטפל בהם כך שתוכלי לענוד אותם ללא ההשפעות השליליות:

  • בחרי בתכשיטי כסף סטרלינג או זהב (14 קראט לפחות). זו הדרך היעילה ביותר, אם כי היא יקרה יותר.
  • נסי נירוסטה – בחרי בעגילים שהנעץ שלהם עשוי מנירוסטה או מפלסטיק. למרות שהנירוסטה מכילה ניקל, הניקל קשור בחוזקה ואין סכנה שידלוף. אם את רגישה למתכות ורוצה לחורר את האוזניים, השתמשי בעגילים צמודים ללא ניקל.
  • נסי היפו-אלרגניים – חברות תכשיטים מסוימות מציעות תכשיטים שטופלו במיוחד כדי ליצור מוצר היפו-אלרגני. תכשיט זה גורם להפחתת התגובות בקרב אנשים עם רגישות קלה למתכת.
  • השתמשי בלק שקוף – נסי לצבוע את התכשיטים בלק שקוף, כדי שהעור לא יגע במתכת הפוגעת. אם זה לא עובד, הניחי את התכשיט בקופסה ושמרי עליו כירושה לדורות הבאים.

לפני שתפסיקי לענוד את התכשיטים שלך, יש לנו כמה טיפים נוספים:

  • עור יבש – שמרי על יובש במקום שבו העור שלך נוגע במתכת. 
  • קרם לחות – מרחי שכבה הגונה של קרם לחות מגן. ככול שהמחסום בין העור לבין המתכת יהיה טוב יותר, כך הסיכוי שתהיה לך תגובה מטרידה היא פחותה יותר.
  • שכבת הגנה – בדקי אצל התכשיטן אם ניתן למרוח שכבה חדשה של מתכת ׳טובה׳ על משטח המגע של התכשיט. זה ימנע זליגה של חלקיקי ניקל אל העור שלך, לפחות לזמן מה.

לבסוף, אל תענדי את התכשיטים שלך באופן יומיומי שוטף. הסירי אותם כאשר את לא חייבת לענוד אותם ותני לעור לנוח.

Call Now Button